top of page

מ א ח ו ר י   ה ש י ר י ם 

אהבת הדסה

בשמחות של המשפחה הסבא היה רוקד עם פח, יגאל היה נדהם מועצמת האקסטזה שהסבא היה נכנס אליה, אחרי הצבא כשהכיר מוזיקת עולם, מוזיקה שחורה וכו' הבין כמה פאנקי

הוא היה - שר מוזיקת נשמה. יגאל בא לסבא שלו וביקש ללמוד שירים תימניים אותנטיים שהכיר פחות או יותר, חשב שבגלל הבלבול המוזיקלי הזה שגדל לתוכו לחבר למה שגדל אליו. הוא לקח את לואי להב ומעבדים אחרים - ביחד הם לקחו את האותנטי והאתני ועטפו בעטיפה מודרנית ולהפתעתו הרדיו  לא קיבל. יגאל דווקא מאוד אהב את זה - שאלו אותו איך הוא מעיז לגעת בחומר אתני בצורה כזו. לימים נראה כיהקדים את זמנו בשירים הללו.

 אוי אהובתי

כל ה"אויים" שבעולם, יש החושבים שכתב את השיר למדינה אך השיר בפרוש נכתב לאהובתו הפרטית. ה"אוי" מסמל אתנחתא, יש ימים קשים, יש ימים כואבים. הרבה

פעמים יוצא "אוי אהובתי" - למרות הכל אהובתי, "אוי אהובתי" מבחינתו הוא התרגול היום יומי של אהבה בינו לבינה, האינטונציה של ה"אוי" עושה הכל בחיים, יגאל מאמין כי בשיר הזה אמר לאהובתו הרבה וככל שיהיה לו להגיד יגיד בשירים הבאים...  שירי האהבה שלו תמיד מופנים לאשתו. מקבל ממנה הרבה כוח ולא יודע מה היה עושה ללא כוח זה. בשירים מותר לדמיין, זה כמו ציור, כמו ספר שניתן ללכת למקומות דמיוניים. 

אין לי יותר מה לומר

הוקלט לראשונה ע"י יגאל בשנת 1968. בשנת 1999 הקליט ביצוע מחודש.  במשך השנים לא ביצע את השיר והשיר נמחק לו מהדיסק במוח. כשנה לפני החידוש היה באילת, נכנס לפאב ופתאום הפסנתרן ניגן ושר שיר זה, הביצוע החזיר אותו אחורה לתקופה נהדרת, קיבל רעד בגוף, החזיר אותו לתקופת ימי התום והחליט להקליטו מחדש, התאהב בו מחדש. בגרסה המחודשת הוסיף בסוף השיר את השורה "אין לי יותר מה לומר עד מחר...."

 איתה   

השיר נכתב על רעייתו מיקה, והוא טומן בחובו סיפור אישי ביותר: יום אחד היא עלתה להשתזף על גג ביתם ונכבתה קשות מהשמש. הדקות הבאות נחרטו עמוק

בתודעת משפחת בשן לדורותיה: "ישבתי במטבח ואז מיקה הופיעה אדומה כולה. פתאום, באמצע המטבח, היא נפלה. ברגע האחרון הצלחתי להחזיק לה את הראש ואני זוכר איך הבת שלנו צעקה אימא מתה! אימא מתה! אחרי שעה היה לי את השיר הזה מוכן".

אל תגעו באהבה

שיר שנכתב עם עוזי חיטמן ונכלל באלבום "אנחנו נשארים בארץ" ב- 1985. "כולי געגועים לחבר היקר הזה והחשוב הזה בתרבות שלנו.

כתבנו את השיר הזה יחד במונית בדרך להופעה בחיפה. התחלנו בתל-אביב, בנתניה היה לנו בית, בחדרה כבר סיימנו את הפזמון... אני מרגיש שהיום, אני שר את השיר אחרת. יש לו משמעות אחרת עבורי מאז שעוזי נפטר".

אם הייתי שר לך

כיוצר מאוד אוהב וגאה בשיר. אם היה שר את כל שיריו מהתחלה לא היה משנה בהם שום דבר וכמובן שהיה משנה הכל . זה אבסורד לדעתו לשנות רטרואקטיבית, זה לא הגיוני, הוא מבקש להשאירם יפים ונוסטלגיים, ומאמין כי היו במקום הנכון ובזמן הנכון. הוא שמח שהשיר נוצר מהמעיין הקטן שלו.

אם ננעלו דלתי נדיבים

יגאל היה הראשון שלקח שירים תימנים מסורתיים וביצע אותם בעיבודים עכשווים ועדכניים. ברדיו אמרו לו איך העזת לגעת בשירים אתניים בצורה כזו. יגאל ראה את

סבא שלו בחתונה מבצע את השירים וביקש שילמד אותו מספר שירים. הרגיש שהשירים צריכים עיבוד מעבר לתופים/פחים. יגאל חשב שיש להם מנגינות ומילים מרגשות ביותר. באחד הימים בצלאל אלוני סיפר ליגאל על בחורה בת 14 משכונת התקווה ששרה מדהים. הבחורה - עפרה חזה הגיעה לאולפן וליוותה את יגאל בהקלטת השיר. לימים חזה זכתה להצלחה עולמית עם שיר זה. כל החיים תלויים בעיתוי, תלויים בפתיחות המאזינים למוסיקת עולם ויגאל הקדים את זמנו בתקופה זו, באותו ראיון הוסיף כי הדבר החשוב ביותר בחיים הוא להיות במקום הנכון ובזמן הנכון - כאמירה כללית שנאמרה בהקשר לשיר ולהצלחתה של עפרה איתו.

 

את ואני נולדנו בתש"ח

יגאל הלחין שיר זה לפסטיבל הזמר בשנת 1973 וזכה במקום הראשון בביצועה של עדנה לב. כאשר הוכרז שהשיר זכה, הזמינה עדנה את יגאל לעלות ולהצטרף אליה לביצוע השיר על הבמה. כמה חודשים אחרי הפסטיבל הקליט יגאל את השיר לאלבומו "קפה אצל ברטה".

אנחנו נשארים בארץ 

שיר השנה במצעד הפזמונים השנתי, רשת ג' 1985, רעיון של יגאל לתעד את תחושות השלישייה לאחר ההפסד בקדם וכן שיר שיהווה מן קריצת עין ליזהר כהן שגבר עליהם

בדרך לאירוויזיון. את השיר כתבו יגאל ועוזי חיטמן במטבח ביתו של יגאל ולא תיארו  לעצמם ש"קריצת העין" הזאת תהפוך ללהיט גדול כל כך. השיר מדבר על תחושות השלישייה לאור ההפסד המתוק בקדם והוא גם בעל מסר חברתי - ציוני. 

בואי נעשה לנו חג

יגאל קרא בעיתון "הארץ" את הטקסט של יענקל'ה רוטבליט, הטקסט נגע ללבו והחליט להלחין אותו. ברדיו עשו הפקות/תוכניות בבית המורה, תיקי דיין הופיעה וביקשה מיגאל שיר, בדיוק סיים להלחין והציע לה אותו. הם שרו יחדיו את השיר במופע שלה. לימים יגאל הקליט סולו את השיר והוא הודפס באלבום המצליח "יש לי ציפור קטנה בלב". השיר שוחרר לרדיו והפך ללהיט גדול...שנה אחר כך יצא במופע הנושא את שם השיר ביחד עם יהודה ברקן. רק בשנת 2000 נוצר קליפ לשיר בבימוי יסמין הדס-ליפשיץ. הקליפ יצא בסמוך לאוסף של יגאל ב- 2001.

בשנת 2001 השיר מלווה את קמפיין ההתרמות הגדול במדינה "שירותרום 20" ובשנת 2006 מופע חדש עם 14 נגנים ושלוש זמרות ליווי נושא את שמו. בשנת 2008-9 השיר מלווה את קמפיין החגים של רשת "שופרסל". בספטמבר 2009 ליווה השיר את קמפיין עמותת 'לתת' לראש השנה. 

גלוייה לעדנה

נכתב על חברתו ללהקת פיקוד צפון- עדנה לב. השיר מוקדש לה ונכתב ע"י יגאל כשהיה במטוס בדרך ללונדון. עלתה בו מחשבה שכבר הרבה זמן לא שמע דבר מידידתו וכך החל יגאל בעת הטיסה לכתוב גלויה ופתאום שם לב כי זו נכתבה בחרוזים ושהחרוזים מתנגנים ומפה לשם נולד אצלו שיר כשנחת בלונדון והגיע למלון התיישב עם הגיטרה והשלים את השיר. את הגלויה המקורית זרק לפח והקליט את השיר על קסטה שאותה התכוון לשלוח לה. בסופו של דבר לא שלח ובמקום זאת, כאשר חזר לארץ נכנס והקליט את השיר באולפן. בעודו עסוק בהקלטות, נחתה עדנה בארץ והתקשרה לביתו, מיקה אשתו אמרה לה לרוץ לאולפן כיוון שמחכה לה שם הפתעה...

הופה היי

השתתף בפסטיבל שירי ילדים 1983 בביצועו של גידי גוב וזכה במקום השני. לימים השיר ושמו אומץ לשלישייה, לסדרת הטלוויזיה ולהופעותיה. השיר לקח את יגאל למקומות שלא ציפה להגיע אליהם. חשב שזו אפיזודה יפה לשחק, לביים, לכתוב תסריטים ושירים, לגעת בפינות שונות של המדיה, לקח אותו חזק, נהנה מההרפתקה הזאת מאחר שתמיד הייתה לו סבלנות לילדים, נורא אוהב ילדים- אהבה של ילדים אמיתית וקשה להיות אדיש אליה. ילדים באים להופעות כי הם באמת אוהבים אותך ולא בגלל שקראו ביקורת בעיתון. בשנת  1994 חברת "אוסם" מחליטה לייצר שוקולד חדש ולקרוא לו "הופה היי". השיר מלווה את הפרסומות בטלוויזיה ובשלטי החוצות מככב יגאל בשן כשהוא רוכב על רולר בליידס....

 החבר'ה

סוג של אמירה שהחליט לכתוב עליה כי זה פטנט ישראלי, נכתב בגלל חבר שהיה בניו- יורק והצליח באמריקאית, מבחינתו היה החלום הישראלי-אמריקאי והיה נדמה לו שלא היה צריך יותר מזה ויום אחד לפני שנתיים פגש אותו ליד הבית, נוסע על סקטבורד עם מכנסיים קצרים, שאל אותו אם הגיע לביקור, ענה שחזר לתמיד, יגאל שאל למה והוא ענה שהגיע למסקנה שאינו יכול לחיות בלי החבר'ה. השיר מדבר עליו ועל עוד מספר חברים שעברו אותו דבר. צריך לנסוע בכדי לנפץ חלומות, כפי שעשה מספר פעמיים בחייו ושמח שניפץ אותם. רצה להיות באולפן  שנשם בו ג'ון לנון... פתאום הבין שלכל דבר יש מחיר- צריך לנסוע לתחנת רדיו כל הלילה, נוסע בין  הפסים, מאבד זהות כמעט, מדבר אנגלית וזה לא אתה ולכן בשיר הוא כותב "פה אני זה אני, שם הייתי בצד". מהר מאוד התנפץ החלום, התגעגע להופעות עם להקת ברוש, לקפה מסריח במילואים, להומור, לאוכל, מזג האוויר, עשה 4 אלבומים ב-4 שנים, שמח שהתנפץ החלום אחרת היה חי בתסכולים. השיר הושמע ובוצע לראשונה בקמלוט הרצליה בשנת 2001 והוקלט לאלבום "שמים תחייכו" משנת 2003.  

 השבוע עף (יום שישי)

עבורו, יום שישי מוגדר כפטנט ישראלי, הוויה ישראלית - תרבות ישראלית, כאשר שוהה בחוץ לארץ מתגעגע לשעות אחה"צ האלה, יום שישי מוריד הילוך, נכנסים לשקט כזה תוך שעה - שעתיים, שעות קסומות, נוסע ברחובות ביום שישי, תריסים מוגפים, אמהות או אבות מבשלים- ריח בישולים, רחובות ריקים, זוגות יד ביד מטיילים, כלבים מטיילים. השעות שאחרי שהוא משדר ברשת ב' את "בין שישי לבשן" הן השעות הכי אהובות עליו, ריטואל שחוזר כבר 30 שנה, הולך לשחק שש-בש עם חברים. הם אוספים את השבוע בהומור, באקטואליה ובישראליות.

ודוד יפה עיניים

פרודיה תנ"כית, כל הרעיון צץ כשיגאל נתקל בפועל ערבי שהזמין אותו לחפלה ליד מדורה. הדליקו אש והפועל התחיל לשיר שירי ארץ ישראל במעין מקצב דיסקו ומכיוון שליגאל היה בראש את "שיגעון המוסיקה" וג'ון טרבולטה באותה התקופה, הוא נדלק על העניין, ישר סיפר לדורי בן זאב ותוך 3 דקות היה השיר שעד היום מככב במסיבות עבריות. "בכלל לא התכוונו..." מוסיף יגאל בנוגע לכך.

ואת יפה נשארת יפה

רומנטיקן חסר תקנה הוגדר ע"י אהוד מנור, בהקשר לשיר. בגילו (50) יכול להסתכל אחורה ולהגדיר דברים. מאוד התאים לו להוסיף את השיר לאוסף שירי אהבה בשנת 2001 והוא פותח את הדיסק. אישית נורא מתגעגע לימי התום, לימי המושבה. לא היו מכוניות ולא היו חנויות והיה יושב על גבעה מלאה בכלניות ומסתכל על השמיים ואומר כמה העולם יפה בנחלת יהודה. כ"כ הרבה דברים התקלקלו בדרך, אלנבי הייתה ניו-יורק. בא ממושבה קטנה, אמו עבדה קשה כדי שיוכל לטפס בחיים, הייתה רצה לת"א לנקות ולהביא לו סלי אוכל ועל זה גם מדבר השיר. על עטיפת הסינגל בחר לשיא את גיבורת ילדותו, השחקנית נטלי ווד ("זוהר בדשא", "סיפור הפרברים").  על הגבעה הזו בגיל 8 רצה להתחתן עם ווד. 

בבכורת המופע "בואו נעשה לנו חג" - ינואר 2006 חשף בשן לראשונה שהשיר נכתב לזכרה של חברת המשפחה הקרובה - לילי שרון ז"ל. כאשר אחרי ההלוויה, ירד מהגבעה שבחוות השקמים והשיר פשוט יצא ממנו.

יום אחד אתה מלך

יום אחד אתה מלך, יום אחד אתה כלום. לכל אחד בחיים יש את הזיג זג הזה כמה פעמים ביום. לא מתייחס אל עצמו בקונטקס זה, חווה את הלמעלה, למטה ובאמצע, אין תחושה של מלך או כלום. כלום לא יכול להיות כי כבר הדפיס חתיכת היסטוריה עצמית, מלך לא הרגיש אף פעם. היו רגעים בחיים שהרגיש ביום יום מלך אבל מהר מאוד התפכח כי הבין שהכל הבל הבלים והחיים זה לא להיות מלך לדקה.

ילדי לבנון

"השיר הזה לא נכתב, הוא פרץ ממני, זה התחיל עם זה שהבן של אחותי שירת בגולני 3 שנים והיא לקחה ואליום להרדם כל לילה, אחרי הצבא הוא נהג במשאית כמה חודשים והיא הוסיפה עוד ואליום, הודיע שהוא נוסע למזרח לקחה עוד 2 ואליומים... לא הבנתי את הילד, למה הוא נוסע?, לאן הוא נוסע? לכמה זמן הוא נוסע? הבן שלי השתחרר מהצבא ונסע למזרח. לפני כמה שבועות, 20:00 בערב, יושב בבית ונורא מתגעגע, מסתכל על חיים יבין במהדורת החדשות ופתאום ההלוויות של החיילים שנהרגו בפיגוע האחרון, זה ריסק אותי, כי ההורים האלה פתאום בגיל שלי, הילדים בגיל של הבן שלי והשיר יצא ממני ואני כן מבין אותם היום וחושב שהדור הזה צריך לרפא את הצלקות שלקח מלבנון, מהאינתיפאדה. כנראה גם יש משהו קסום ו"זול" במזרח, ישנה איזו רוחניות שמעשירה אותם, יש משהו שאולי מרפא אותם מהתקופה הבלתי נסבלת שעברנו בשנים האחרונות במדינה הזאת. אני כאבא נתפס לסיפורים הטובים והם רבים דרך אגב יש גם אחרים... פגשתי חבר'ה שחזרו הרבה יותר סובלנים, הרבה יותר מעושרים רוחנית. לא הייתי שם אף פעם, אולי נגיע פעם, הסיפורים נורא מסקרנים...הבנתי שהם זקוקים לזה מאוד אולי דרום אמריקה לא רק מזרח. הם זקוקים לתקופה שתרגיע אותם ממה שעבר עליהם... אם אנחנו היינו דור הפרחים הם דור המזרח-דור דרום אמריקה, יש להם את הפלומבה, הם קיבלו את שלהם. לדור הבא תהיה בעיה, הם ילדי לבנון שלנו..."

בשנת 2005 השיר שובץ כשיר הנושא לסרט "אבודים לרגע" של עמית רוס ויאיר קויפמן.

ימים טובים עלינו

"3 ימים לפני המלחמה ישבתי בבית קפה ומישהו אמר לי "ימים טובים עליך" המשפט מאוד מצא חן בעיני עד שכתבתי את השיר הזה עוד באותו יום... המצאתי מטבע לשון בלי להתכוון..." "המשפט מצא חן בעיני בני אורי וגם את הלחן הוא אהב אז הוא עשה לזה עיבוד והביא את חברו דורון מזרחי כדי שישתף איתו פעולה בעיבוד השיר".

יש לי ציפור קטנה בלב

בשנת 1974 יוסי בנאי הציע ליגאל לכתוב מספר מנגינות לשלישיית "הגשש החיוור". בין השאר לשיר "בין ארוחה לארוחה" - טקסט אקטואלי. הגששים טענו שזה לירי מדי אחרי מערכון של חיילים. יגאל התאכזב כי הרגיש שזו יצירה אחרת - אינטגראלית אשר מחברת

וממזגת בין מזרח למערב. יוסי בנאי ראה את פניו כשהם אמרו לו לא ואמר "כואב לי הלב.."

אמר לו "יש לי ציפור בלב ..." זה הרעיון. הוא נתן מספר שורות שהושלמו לשיר ע"י יגאל. ב-1977 נשיא של חברת תקליטים גרמנית התארח בארץ וראה את יגאל בטלוויזיה מבצע את ציפור קטנה בלב, הוא הציע לו בעקבות זאת לבוא לאירופה והחתימו על חוזה בינלאומי לארבע שנים במסגרתו הופקו 4 אלבומים. קיימת לשיר גרסה באנגלית באלבום   THE POWER  YOU GOT. היא נקראת:  LIKE A BIRD  IT SING .

בכתבה שהתפרסמה במעריב בשנת 1983 יגאל אמר " 'יש לי ציפור קטנה בלב' הוא השיר היחיד שהצלחתי להלחין בצורה כנה ממש. יש בו אינטגרציה של מזרח ומערב. זה שיר מאוד טבעי, וזה אני...."

בשנת 2000 השיר מלווה את מופע ההתרמה "לב זהב" של "וריאטי". באותה שנה יוצאת לאור גרסת האצטדיונים - רמיקס וזוכה להצלחה רבה בקרב הקהל הרחב.

במהלך השנים השיר ליווה קמפיינים פרסומים רבים ובנוסף, עיבוד חדש לשיר נכלל בסרט המדובר "ביקור התזמורת" אשר השתתף בפסטיבל הסרטים של קאן וזכה לתשואות על הסצינה בה שולב השיר. 

בשנת 2009 ציינו את יום השנה למותו של יוסי בנאי בפרויקט מיוחד בו בדקו את כמות ההשמעות לשיריו של בנאי בעשור האחרון. השיר המושמע ביותר של בנאי הוא "יש לי ציפור קטנה בלב" אשר הושמע ב-10 השנים האחרונות 3,175 פעמים ב-2 גרסאות של בשן. 

כאן באמצע החיים

סוג של הרגשה אישית, נכתב בעקבות מותו של אביו יוסף בשארי (בשנת יציאת האלבום  1994). בשנתיים האחרונות לחייו היה מאושפז במחלקה הגריאטרית והוא היה מגיע כל יום לטפל בו, ראה את המאושפזים שפתאום כאילו חזרו לילדות והתלותיות.. נתן לו תחושה שהגיע לאמצע החיים- אביו שכב על ערש הדווי מצד אחד, בתו אלינור ישבה על הכיסא מצד שני והמילים זרמו. יואב קוטנר כתב על השיר בידיעות אחרונות: "השיר היפהפה שואב השראה, מסויימת ומקומית מ"ילדים של החיים", של שלום חנוך. שיר של התבגרות ופיוס.."

כמו צועני

שלישיית כמו צועני נוסדה באופן אקראי, לאחר שהתקבצה על מנת להופיע בקדם ארויזיון בשנת 85. עוזי חיטמן כתב והלחין את השיר שנתיים לפני כןבמהלך טיסה בשובו לארץ מחו"ל. הוא קיבל את ההשראה לשיר מאותם ישראלים ששהו בארצות תבל השונות, והבין שבעצם הישראלי הוא כמו צועני. השיר היה אמור להופיע בקדם בשנת 1984, מאחר שהארוויזיון נערך באותה שנה ביום הזיכרון לחללי צה"ל, עוזי הגיש את השיר שנה אחרי.

בתחילה יגאל סרב בשל ניסיונו המר והכושל בקדמים קודמים. עוזי השאיר את הקלטת ליגאל שהתלהב והוקסם מהשיר משמיעה ראשונה. יגאל היה מוכן לבצע השיר בתנאי שעוזי יעלה איתו לבמה ויהיה חלק מה"פדיחה". הם צרפו את הכנר יונתן מילר שעוזי הכירו באחת מהופעותיו. השיר הגיע למקום השני, זכה לתשואות וכבש את מצעדי הפזמונים.

לצפון באהבה

הוקלט בשנת 1969 ונכלל באלבומים "לצפון באהבה" ו"מהצפון באהבה" של להקת פיקוד צפון אליה הצטרף יגאל בהמשך לבקשתו של דוד אליעזר (דדו) מפקד פיקוד צפון ולימים הרמטכ"ל. בתחילת הדרך יגאל הופיע בנפרד עם חבורת נגנים ,לאחר כמה חודשים החל להשתעמם מלהופיע לבד והצטרף ללהקת פיקוד צפון. השיר זכה לביצוע מחודש בתקופת הופה היי בשנת 1987 בפרק שצולם בחרמון. בתחילת שנת 2006 זוכה השיר לעדנה ומבוצע על הבמה במופע "בואו נעשה לנו חג". העיבוד המקורי נשמר והליווי המוסיקאלי העשיר של 14 נגנים ו-3 זמרות נותנים לשיר נופח מיוחד ומרגש.

ביולי 2006 פורצת מלחמת לבנון והשיר הופך להמנון המלחמה, השיר מושמע ללא הפסקה, מופק ג'ינגל לשידורי המלחמה על רקע השיר וזוכה לגרסת כיסוי בביצוע שרית חדד. בתום המלחמה יוצא לאור אלבום אוסף שירי מלחמה הזוכה לשם "לצפון באהבה" בין השירים ניתן למצוא את שתי הגרסאות של השיר. בשנת 2009 דורג השיר במקום ה-10 במצעד החיילות של רשת גימל.

להודות לך

שיתוף פעולה ראשון מעניין ומסקרן בין יגאל בשן ויהודה פוליקר. הבחירה בשחרור השיר סמוך לליל הסדר (ניסן התשע"א, אפריל 2011) לא מקרית. המילים של השיר לקוחות היישר מהמקורות, מתפילת הלל בהגדת פסח אלו משפטים שנצרבו בו בילדותו, בתפילות בבית הכנסת, הן מופיעות גם בשירת הים ובשחרית של שבת. השיר "להודות לך" אינו אופייני לשירים שלו ולסגנונו הרגיל.

בשן מספר על תהליך יצירת השיר ולידתו: "באתי מבית דתי. אבי היה סגנו של עמוס חכם, חתן התנ"ך העולמי. הוא היה דתי מאוד, בעוד שאמי הייתה חילונית למהדרין. עד גיל 13 לקחו אותי לבית הכנסת, אבל לאחר הבר מצווה פרקתי עול. עדיין, המסורת מאוד קרובה ללבי וחלק ממני עד היום. אני לא אדם דתי או חוזר בתשובה, אבל את הנשמה היהודית אף פעם לא איבדתי. בדיוק לפני שנה הלחנתי את השיר. מדובר בחלק שאני בדרך כלל לא מגיע אליו בסדר , אבל בשנה שעברה התארחה אצלנו אורחת מיוחדת שקראה אותם בהגייה ירושלמית מרגשת, והזכירה לי את בית אבא, שמעתי את המנגינה בראשי ברגע שהיא קראה את הקטע.

השנה, לקראת חג הפסח, שרתי את השיר לכמה מחבריי וכולם עודדו אותי להקליט אותו".

הפיכת השיר ליצירה המתאימה להשמעה ברדיו היוותה אתגר, דבר שהניע אותו לפנות אל יהודה פוליקר, "ידעתי שרק יוצר ברוך כישרונות כמו פוליקר יכול לתת למילים כל כך חזקות עיבוד מוזיקלי ראוי ועטיפה מושלמת. הפעם, בניגוד לאופי שלי, אזרתי אומץ והתקשרתי אליו. החלום לעבוד עם יוצר כמוהו קינן בי תמיד ולשמחתי, זה סופסוף התגשם".

לקראת שבת

זכה במקום ראשון בפסטיבל הזמר לעדות המזרח לשנת 1973. מנחת הפסטיבל - רבקה מיכאלי אמרה בשידור חי: "אני שמחה להודיע ליגאל בשן שזכה במקום הראשון שלפני עשר דקות נולד לו בן בכור"  - לכן השיר עושה לו צמרמורת וגם הגעגוע לבית אבא. בשנת 1996 הקליט גרסה מחודשת לקראת מופע חדש. במצעד הפזמונים השנתי בתשל"ד 1974 דורג השיר במקום 11.

מכאן

את השיר כתב בשן ביחד עם אבי דור בשנת 1991 לתחרות הקדם אירוויזיון. במקור היה אמור לבצע בשן את השיר בתחרות, ביחד עם האחיות יוספי. מאוחר יותר החליט בשן  לוותר על ההופעה ולתת את השיר לבן טיפוחיו באותה תקופה - שלומי שבת. השיר הגיע למקום החמישי בתחרות. באותה שנה התארחו בשן ואבי דור במופע מיוחד של שבת וביחד ביצעו את השיר כשלישייה. בשנת 2002 עדכן בשן את מילות השיר והפך אותו משיר אהבה לאישה לשיר אהבה למדינה. את השיר המחודש - "לא נזוז מכאן" ביצעו שלומי  שבת ואומני הזמר המזרחי (מרגלית צנעני, שלומי סרנגה, אבנר גדסי, ליאור נרקיס, לאה שבת, אביבה אבידן, רון שובל, קובי פרץ, שמעון בוסקילה, מושיק עפייה ואחרים).  בעקבות הצלחת החידוש לשיר, משתתפי 'כוכב נולד 1' (נינט טייב, שירי מימון, שי גבסו ואחרים) ביצעו את השיר בגמר התוכנית בניצנים.

בשנת 2006 השיר  זוכה לביצוע מיוחד של יגאל בהדרן לקונצרט המיטב- "בואו נעשה לנו חג". בשנת 2007 מבצע בשן את השיר עם שלישיית "מה קשור?" במסגרת תוכניתם ב-HOT.

מוקיון

הייתה ליגאל שיחה עם חברים קומיקאים מקצועיים. מהיכרותו איתם הוא יודע שבחיים הם אנשים עצובים. כשהם יורדים מהבמה ונכנסים לנעלי הבית הם שונים לגמרי. הוא חושב שהם בחרו את המקצוע הכי קשה שיש על הבמה. כשזמר שר ולא מוחאים לו כף ניחא אבל כשבדרן מספר בדיחה ולא צוחקים זו נפילה. מוקיון זאת המלחמה הכי גדולה, הרבה בגלל שהם לבד על הבמה. השיר גם מדבר על הקונוטציה שכעת הוא לבד על הבמה אחרי 3 שנים  שבהן הופיע רק במסגרת שלישיית כמו צועני.

מכת שמש

הגיע למקום 26 במצעד הפיזמונים השנתי התשל"ח 1978 ברשת ג'. השיר נולד ביום חם מאוד בחודש אפריל. הרעיון מאחורי כתיבתו היה ש"אנשים בקיץ - אין להם מושג על מה הם מדברים". לימים- "קיץ בין קרניים", בשנת 1995 השיר חודש ע"י מנחי ערוץ הילדים (יעל אבקסיס, עודד מנשה, מיכל ינאי, עמוס שוב, שרון צור, עינת ארליך, נועה ירון) יחד עם יגאל ונבחר לפתוח את "כדור פורח" תוכנית הדגל של הערוץ בחופשת הקיץ.

השיר ליווה כמה קמפיינים פירסומיים במהלך השנים. האחרונים שבהם היו ל"שמן עץ הזית" בשנת 2003 ולפליסטין ג'ל בשנת 2007.

 

מתוק מתוק

הגיע במצעד הפזמונים השנתי התשל"א 1971 למקום הראשון בקול ישראל - שיר השנה, צעד שישה שבועות בראש מצעדי הפזמונים השבועיים. יגאל מרגיש שהוא חייב לפזמון הרבה - הוא נתן לו את הדחיפה למעלה וגם פתח בפניו סגנון חדש שלא היה מקובל עד

אז בזמר הישראלי. בשנת 1996 הקליט ביצוע מחודש לשיר. היה חייב לתקן את העיבוד הישן כי הציקו לו מספר דברים קטנים. יש אנשים שקשורים לעיבוד הישן והוא מבין אותם. הוא ששותה רק עם סוכרזית, לא אוהב שוקולד, לא אוהב מתוק ו'תקוע' עם השיר 30 שנה... היה מתאים לו לשיר חמוץ-חמוץ! במסגרת הבלבול המוסיקלי שגדל עליו, ביקש מאילן מוכיח לכתוב לו משהו בסגנון שאהב פאנק מיוזיק, סול מיוזיק, אריתה פרנקלין... בלהקה נדהמו מהשיר כי אין בו שום היגיון מוזיקלי ועד היום לא מבין אותו, שיר גאוני - אין בו בית ופיזמון, שיר מורכב ומסובך אפילו למוסיקאים לנגן אותו, השיר שבר מוסכמות ברדיו הישראלי, בזמנו נכתבה עליו פרודיה שבוצעה ע"י אריק אנשטיין, תיקי דיין ואורי זוהר בשם "חמוץ חמוץ". תחילה נפגע מהפרודיה אבל פשנל אמר לו שזה סימן שחושבים עליו, זה נותן אפ-גרייט -דבר נהדר כשהוא חושב עליו אחורה. השיר ליווה מספר קמפיינים לפרסום דברי מתיקה במהלך השנים.

 

סיון

דורג במקום 4 במצעד הפזמונים השנתי ברשת ג' תשס"א 1981 - מקום שני בדרוג לזמר השנה. השיר נכתב ע"י שמוליק צ'יזיק ובשן ושוחרר קודם בגרסה אנגלית באלבומו הבינלאומי של בשן - YOU GOT THE POWER.

כשחזר בשן לארץ, היה חסר לו שיר אחד באלבומו הבא עם להקת ברוש. בשן הביא לאולפן את "סיון" אבל הנגנים לא רצו לנגן את השיר מכיוון שהוא היה פשוט מידי - רק 4 אקורדים ולא בסגנון סטילי דן.. בסופו של דבר הם עשו לו טובה והסכימו לנגן את השיר... השיר יצא לרדיו ומייד הפך ללהיט ענק. במשך השנים זכה השיר לביצועים רבים. הבולטים שבהם: ביצוע של אורי פיינמן בשנות ה-90 וביצוע מיוחד של לי בירן בעונה השישית של "כוכב נולד" בקשת - ערוץ 2.

 

 סיירת אגוז

השיר לקוח מהתוכנית האחרונה של להקת פיקוד צפון. במסגרת ההופעות של הלהקה, נקשר יגאל לאנשי הסיירת וכאשר בקשו ממנו להקליט שיר לכבודםהוא שמח מאוד. השיר הפך ללהיט גדול. בשנת 2009 דורג השיר במקום ה-21 במצעד החיילות של רשת גימל.

 

סרגתי אהבה

יגאל פגש את רבקה זוהר בשנת 1985, כשחזרה לארץ כדי להופיע בפסטיגל. היה קשה לא לאהוב אותה. היא דמות מיוחדת כאילו באה מהתנ"ך. הכיר אותה בתקופה שהיו בלהקה צבאית- הוא בפיקוד צפון, והיא עם שלמה ארצי בחיל הים. הקול שלה הפך חלק מהנוף, הסמים הפכו אותה לחסרת אונים, מאוד מבוהלת. התיידד איתה וניסה לעזור לה. ייעץ לה על המשך הדרך. יום אחד הלכו ברחוב ורבקה לבשה טי-שרט וסנדלים. הוא נכנס לבוטיק וקנה לה סוודר כדי שיהיה לה חם. יש משהו בסוודר שמגדיר אהבה. לתת/לסרוג סוודר זה רצון לעטוף מישהו בחום. הם לא בקשר היום ולא ידוע לו אם היא שמעה את השיר.

 

 עושה שלום

מילות השיר מהמקורות הולחנו ע"י נורית הירש והביצוע המקורי של השיר בוצע ע"י בשן בפסטיבל הזמר החסידי הראשון ב-1969. השיר זכה במקום השני בתחרות. 

במצעד הפזמונים של קול ישראל לשנת 1970 הגיע השיר למקום ה-17. השיר זכה לביצועים רבים ברחבי העולם לאורך השנים ע"י טובי האומנים ונוהגים לשיר אותו ברחבי העולם בבתי הכנסת, בחגיגות וטקסים כחלק מתפילה לשלום. בשן הקליט עוד 2 גרסאות נוספות לשיר- ב-1972 (עם מקהלת הילדים "פרחי ישראל") ובשנת 1980. 

בשנת 2008 חודש השיר בגרסה מיוחדת לפרסומת של סלקום תחת הקונספט 'מוזיקה מחברת בין אנשים'.

 

קפה אצל ברטה

במלחמת יום כיפור הופיע בפני חיילים בסיני וחיברו אליו מספר מוסיקאים, נתן כהן ליווה אותו בגיטרה, השמיע לו כמה שורות משיר חדש שכתב עם אהוד מנור, יגאל ישר ביקש ממנו להקליט את השיר, המילים הם כמו כפפה למנגינה, יש אמירה שיכולה ללוות מדור לדור ולכן גם זכתה למספר ביצועים. לאחר שיגאל הפך את השיר ללהיט גדול, הקליט את השיר נתן כהן ביחד עם להקתו "הנשמות הטהורות". השיר נכתב על הבמאי צדי צרפתי בתקופה שעשה את המעבר מעולם המשחק לעולם הבימוי. בכל פעם שחש חרדה לקראת מייזם חדש, הוא הלך לקוראת בקפה שגרה מולו. אהוד מנור ז"ל היה חבר קרוב באותם הימים וכתב על זה את השיר שהפך לאחת מהקלאסיקות הגדולות של הזמר העברי.

 

ערי הגדה

השיר הראשון שהוציא בשן לרדיו. אחרי ששת הימים, היינו באופוריה מוחלטת. ישראל הייתה הדבר הכי פופולרי בעולם בין השנים 67 ל 73, שש השנים הכי נפלאות לישראל,

ניצחון גדול וצודק, כל העולם ליטף אותנו, בתקופה זו קיבל את השיר והשיר הגיע מהר לרדיו. בשבילו זה היה הלם לשמוע את עצמו ברדיו, מבחינתו זאת היתה התגשמות חלום ילדות לשמוע את עצמו 4-5 פעמים ביום ברדיו. 

 

רוצה הביתה

כאשר חזר לארץ סופית בשנת 1981, אחרי שסיים את הקלטת אלבומיו הבינלאומים, בשן פגש במקרה את אהוד מנור במטוס בדרך חזרה לישראל. ביחד החלו לדבר על הגעגועים הביתה אל המשפחה, החברים והארץ וככה נולד השיר. כאשר נחתו בישראל, השיר כבר היה מוכן.

 

רק רוצה להתחתן

את השיר מבצע יגאל יחד עם פיטר רוט. השיר הופק לתוכנית "מפגשיר" בערוץ מוסיקה 24, השיר נכתב לפני הרבה שנים ע"י דן תורן שחשב על בחורה שהולכת לכל מיני יידעונים כדי למצוא חתן וכולם אומרים לה, שלא כדאי לה, שעדיף לה להיות לבד. הטקסט שכב אצל פיטר רוט שנה וחצי ורק כשפנו אליו מ"מפגשיר" הוא מצא סיבה להלחין אותו. אז הם שינו את הבתים שיתאימו ללחן וזה כל העניין, יגאל סיפר שכשחיברו אותו ואת פיטר ביחד והוא הוציא את השיר מהמגירה, יגאל  ישר אמר זה מה שאני רוצה לעשות- הוא אף הוסיף "זה אני כתבתי, לא אתה (או דן תורן)". הוא סיפר כי הרגיש שזה שיר שיכול היה לצאת ממנו. השיר זכה להצלחה ואף הגיע למקום ראשון במצעד הפזמונים ברדיו ירושלים 2005. 

 

שמים

השיר נכתב ע"י בשן לאחר שחבר טוב שלו חזר לגור בארץ, אחרי 20 שנה בלוס אנג'לס.  כשבשן שאל את חברו "מדוע חזרת לגור בארץ?" החבר ענה לו – "כי כאן השמיים הם שלי, בלוס אנג'לס, הם לא". "שמים" יצא לתחנות הרדיו באוקטובר 2012 לקראת המופע החדש "המיטב פלוס". השיר זכה להצלחה גדולה והשמעות רבות בתחנות הרדיו השונות,

נכנס לפלייליסט של גלגל"צ והגיע למקום הראשון במצעד השבועי של רשת ג'. בגמר התוכנית "בית ספר למוסיקה" בקשת-ערוץ 2 ביצע בשן את השיר עם ילדי התוכנית. 

 

שמים תחייכו

בקשה, תחינה- "שמים תחייכו אני כבר לא יכול וגם החזקים מפחדים ליפול". משפט שהלך איתו שנתיים, אין כמעט אחד מאיתנו שלא קם בבוקר ולא אמר את המשפט הזה איכשהו. יגאל הינו אדם אופטימי מטבעו לכן מאמין שיהיה טוב למרות רגעי הייאוש העכשוויים, מבקש די ושמשהו טוב יקרה לנו. מבקש להשאיר דלת פתוחה, רוצה  להאמין שיהיה טוב, מאמין בדור הצעיר, אידיאליסט שאיכפת לו מהמדינה, רוצה תרבות והוויה ישראלית.

 

תל אביב בוכה בלילה

השיר פרץ בעקבות הלילה שבו נרצח יצחק רבין ונכתב באותה תקופה, בשיר אין אלמנט מחאתי, בשיר הוא די עצוב ומדבר על תמונות מחייו, דרך עינייו בתור תל

אביבי שחי ועבר את מה שכולם עברו אחרי רצח רבין, גורדי שחקים שמסתירים את הנוף ומקווה שיזרח תיכון חדש -אין אמירה פוליטית ו/או מחאתית. שיר שיגאל אוהב ומחובר אליו. בשנת 2009 דורג השיר במצעדים השונים של שירי תל אביב לרגל חגיגות 100 שנה לעיר. ב"זמן מעריב" דורג השיר במקום 73. בגלי צה"ל במקום 70. ברשת גימל במקום 45.

 

 Home Again

ביצוע מחודש לשירו המרגש של זמר הסול הצעיר מייקל קיוואנוקה. 

השיר הוקלט ע"י בשן בליווי תומר בירן ויונתן פריג' במיוחד למצעד הבינלאומי השנתי של ynet וגלגלצ לסיכום שנת 2012. בשן סיפר שבחר לחדש את השיר מכיוון שכששמע אותו לראשונה, השיר כבש אותו בעוצמתו. הביצוע זכה לתגובות חמות ולהשמעות רבות ויצא כסינגל בינואר 2013.

 

Smile That Smile

השיר נכתב ע"י אלטון ג'ון וזכה לתשומת לב תקשורתית. שש רשתות רדיו בריטיות השמיעו אותו במסגרת ה"פלייליסט" שלהן, מה שהבטיח שהשיר מנוגן בהם 6-7 פעמים ביום. תחנת הרדיו "קלייד" אף בחרה בשיר כ"שיר השבוע".

 

bottom of page